Tasavvuf; Ruhen Allah'a ermek, fiziken muhsin, nefsen muhlis ve irade olarak da Allah'a teslim olmak demektir.

Canana canı gönülden ulaşmayı dile.. Mevlana Hz.

Konferans duyurusu: Her Pazar saat 13.00-17.00 arası Konya Tasavvuf  Derneği konferans salonu'nda Şemsi Tebrizi Türbesi yanı. Giriş ücretsizdir.

Sualler ve Cevaplar

SUAL: “Benim sahâbem gökteki yıl-dızlar gibidir, hangisine tâbî olursanız hidayete erersiniz.” Bu hadîs-i şerifin Tevbe-100 ile ilişkisi var mıdır?

CEVAP: Allahû Tealâ buyuruyor:9/TEVBE-100: Ves sâbikûnel evvelûne minel muhâcirîne vel ensâri vellezînettebeûhum bi ıhsânin radıyallâhu anhum ve radû anhu ve eadde lehum cennâtin tecrî tahtehel enhâru hâlidîne fîhâ ebedâ(ebeden), zâlikel fevzul azîm(azîmu).O sabikûn-el evvelîn (evvelki hayırlarda yarışanlardan ulûl’elbab, ihlâs ve salâh makamlarını, en üst üç makamı işgal edenler), onların bir kısmı muhacirînden (Mekke’den Medine’ye göç edenlerden), bir kısmı ensardan (Medine’deki yardımcılardan) ve bir kısmı da onlara (ensar ve muhacirîne) ihsanla tâbî olanlardandı. (Sahâbe, irşad makamına sahip oldukları için onlara tâbî olundu.) Allah, onlardan razı ve onlar da O’ndan (Allah’tan) razıdır.

 

 

Onlara Allah, altlarından ırmaklar akan cennetler hazırladı ve orada ebediyyen kalacaklardır. İşte bu, en büyük (azîm) mükâfattır.Peygamber Efendimiz (S.A.V)’e tâbî olan sahâbeden; ensar ve muhacirîne tâbî olanlar “tâbiin” adını alırlar. Görüyorsunuz ki, “Benim sahâbem gökteki yıldızlar gibidir, hangisine tâbî olursanız hidayete erersiniz.” ifadesi Kur’ân-ı Kerim’le %100 uymaktadır. Allahû Tealâ da Kur’ân-ı Kerim’de gökteki yıldızların (sahâbe) insanları hidayete erdirdiğini söylüyor. Öyleyse oradaki “gökteki yıldızlar” hem fizik anlamda gökteki yıldızlar (pusulanın işaretini taşıyor, insanlara kuzey kutbunu gösteriyor ve yanılmalarına meydan vermiyor) hem de mürşid standartlarındaki sahâbeye tâbî olanlar hidayete eriyor.

Devamını oku...
Tasavvuf Kavramları
Başlık Süzgeci     # Görüntüle 
# Öğe Başlığı İzlenimler
1 Tasavvuf Nedir? İslam Nedir? 4957
2 İnsan Ruhu Hayattayken Allah'a Ulaşır mı? 2456
3 Cennet, Cehennem Ve Mutluluk 2035
4 Âlemler 1324
5 Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in Yaşadığı Ve Bugünkü İslâm Arasındaki Farklar 1355
6 İki Hidayet Âyeti 1033
7 İslâmın 5 Şartı İslâmı Yaşamak İçin Yeterli mi? 1055
8 Ahd 946
9 12 ihsan, 7 nimet 2734
10 Af ve Mağfiret 903
11 Kör, sağır ve dilsiz olmak 2937
12 Hidayet 1336
13 İrşad ve Mürşid 2441
14 Seyr-i sülûk 3698
 

Hidayet Allah'a ulaşmaktır

Bakara Suresi 120. Ayet kul inne hudâllâhi huvel hudâ De ki: “Muhakkak ki Allah'a ulaşmak (Allah'ın kendisine ulaştırması) işte o, hidayettir.”

kul: de, söyle  
inne: muhakkak ki, hiç şüphesiz  
hudâllâhi (hudâ allâhi): Allah'ın hidayeti, Allah'a ulaşmak  
huve: o  el hudâ: hidayettir

Ali Imran Suresi 73. Ayet kul innel hudâ hudallâhi De ki: “Muhakkak ki hidayet Allah'a ulaşmaktır. (İnsanın ruhunun ölmeden önce Allah'a ulaşmasıdır.)

kul: de, söyle  inne el hudâ: muhakkak ki hidayet (Allah'a ulaşmak) 
hudâ allâhi: Allah'ın hidayetidir (Allah'ın Kendisine ulaştırmasıdır)


Ey Yüce Allah'ım, beni de ermiş evliyalarından kıl. Milyonlarca ermiş evliya sana ulaşmayı diledi ve sen onların ruhlarını kendine ulaştırdın. İşte bende öyle bir evliya olmak istiyorum. Bunu Kuran-ı Kerim'de son derece kolaylaştırmışsın. " Bir tek talebiniz kafidir, bunun için yapacağınız şey sadece bunu benden dilemektir" diyorsun Yarabbi! İşte diliyorum Yüce Allah'ım. Ben ruhumu sana ulaştırmak ve senin ermiş Evliyan olmak istiyorum. Eğer dileğim kalbi değilse bana kalbi dilek yapmayı nasip kıl. "Allah’ım ben ruhumu sana mutlaka ulaştırmayı diliyorum”.
Kim yukarıda ki dua'yı dilden değil kalpten söylerse işte o derecede üst boyutta bir kul olacaktır. Allahu Teala onu dünya ve cennet saadetine mutlaka ulaştıracaktır.

Peygamberlik iftirasına cevap

Ahlat ağaçları

Hidayet Nedir?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 15 Haziran 2010 yılına ait takvim yaprağının ön yüzünü görmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

http://www.diyanet.gov.tr/yayin/diyanet_takvimi/ankara2010/haziran.pdf

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 15 Haziran 2010 yılına ait takvim yaprağının arka yüzünü görmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:
http://www.diyanet.gov.tr/yayin/diyanet_takvimi/arka2010/Haziran.pdf

Valid XHTML 1.0 Transitional CSS ist valide!

porno