Tasavvuf; Ruhen Allah'a ermek, fiziken muhsin, nefsen muhlis ve irade olarak da Allah'a teslim olmak demektir.

Canana canı gönülden ulaşmayı dile.. Mevlana Hz.

Konferans duyurusu: Her Pazar saat 13.00-17.00 arası Konya Tasavvuf  Derneği konferans salonu'nda Şemsi Tebrizi Türbesi yanı. Giriş ücretsizdir.

Sualler ve Cevaplar

SORU: Tarikat Nedir?

CEVAP: Tarik yol demektir. Tarikatların hepsi Allah'ın müsaadesiyle kurulmuştur. Tarikat dediğimiz şey, Peygamber Efendimiz (S.A.V.) devrinden başlıyor. Bu olayın içinde insanın Allahu Teala'ya ulaşması var. Fizik bedeninin Allahu Teala'ya kul olması, nefsin tezkiyesi var.

Peygamber Efendimiz (SAV) den günümüze uzantısı olan bütün tarikatlar Allah'ın emriyle, ilmi ile ve de müsaadesi ile kurulmuştur. (A) tarikati, (B) tarikati, bütün tarikatlar onun yolundadır. Bunların hepsinin bütünü tasavvufu teşkil etmektedir. Her tarikatta 7 Fatiha okunur ve bu Fatiha o tarikatin silsilesi boyunca gelen 14 büyüğe (saadat) hediye edilir. Tasavvufta ise hiçbirisi hangisi olursa olsun bunun dışında kalmazlar. Yani bütün saadatlara Fatiha okunur.

 

Peygamber Efendimiz (SAV)den bu tarafa devam edebilen tarikatlar bundan 14 asır evvel Hak Teala'nın bütün emirlerini yerine getirmek istikametinde çalışan sahabeyle başlamıştır. Peygamber Efendimiz (SAV) ve sahabe ne yaptı ise aynı şeyleri devam ettiren guruplar... Zamanımızda da bir çok tarikatın yaşadığını görüyoruz. Hepsi Allah'ın yolundadır. Allah onlardan razı olsun.

Öyleyse tarikatla tasavvufu birbirine karıştıranlar şunu bilecekler ki, "Tasavvuf" bütün tarikatların ötesinde, hepsini eşit kabul eden, hepsinin mürşitlerine birden Fatiha okuyup hediyeler gönderen bir özellik taşır.

Devamını oku...
Tasavvuf Kavramları
Başlık Süzgeci     # Görüntüle 
# Öğe Başlığı İzlenimler
1 Tasavvuf Nedir? İslam Nedir? 5340
2 İnsan Ruhu Hayattayken Allah'a Ulaşır mı? 2583
3 Cennet, Cehennem Ve Mutluluk 2182
4 Âlemler 1388
5 Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in Yaşadığı Ve Bugünkü İslâm Arasındaki Farklar 1442
6 İki Hidayet Âyeti 1131
7 İslâmın 5 Şartı İslâmı Yaşamak İçin Yeterli mi? 1144
8 Ahd 1010
9 12 ihsan, 7 nimet 2990
10 Af ve Mağfiret 990
11 Kör, sağır ve dilsiz olmak 3111
12 Hidayet 1460
13 İrşad ve Mürşid 2571
14 Seyr-i sülûk 3928
 

Hidayet Allah'a ulaşmaktır

Bakara Suresi 120. Ayet kul inne hudâllâhi huvel hudâ De ki: “Muhakkak ki Allah'a ulaşmak (Allah'ın kendisine ulaştırması) işte o, hidayettir.”

kul: de, söyle  
inne: muhakkak ki, hiç şüphesiz  
hudâllâhi (hudâ allâhi): Allah'ın hidayeti, Allah'a ulaşmak  
huve: o  el hudâ: hidayettir

Ali Imran Suresi 73. Ayet kul innel hudâ hudallâhi De ki: “Muhakkak ki hidayet Allah'a ulaşmaktır. (İnsanın ruhunun ölmeden önce Allah'a ulaşmasıdır.)

kul: de, söyle  inne el hudâ: muhakkak ki hidayet (Allah'a ulaşmak) 
hudâ allâhi: Allah'ın hidayetidir (Allah'ın Kendisine ulaştırmasıdır)


Ey Yüce Allah'ım, beni de ermiş evliyalarından kıl. Milyonlarca ermiş evliya sana ulaşmayı diledi ve sen onların ruhlarını kendine ulaştırdın. İşte bende öyle bir evliya olmak istiyorum. Bunu Kuran-ı Kerim'de son derece kolaylaştırmışsın. " Bir tek talebiniz kafidir, bunun için yapacağınız şey sadece bunu benden dilemektir" diyorsun Yarabbi! İşte diliyorum Yüce Allah'ım. Ben ruhumu sana ulaştırmak ve senin ermiş Evliyan olmak istiyorum. Eğer dileğim kalbi değilse bana kalbi dilek yapmayı nasip kıl. "Allah’ım ben ruhumu sana mutlaka ulaştırmayı diliyorum”.
Kim yukarıda ki dua'yı dilden değil kalpten söylerse işte o derecede üst boyutta bir kul olacaktır. Allahu Teala onu dünya ve cennet saadetine mutlaka ulaştıracaktır.

Peygamberlik iftirasına cevap

Ahlat ağaçları

Hidayet Nedir?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 15 Haziran 2010 yılına ait takvim yaprağının ön yüzünü görmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

http://www.diyanet.gov.tr/yayin/diyanet_takvimi/ankara2010/haziran.pdf

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 15 Haziran 2010 yılına ait takvim yaprağının arka yüzünü görmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:
http://www.diyanet.gov.tr/yayin/diyanet_takvimi/arka2010/Haziran.pdf

Valid XHTML 1.0 Transitional CSS ist valide!

porno